Frugt & honning presse hydro 20 liter

På lager
Varenr.
1190
5.080,00 DKK
- +
BESKRIVELSE
Spørgsmål til produktet

Frugtpresser lavet i stål. Kapacitet på 20 liter og måler H: 75 cm B: 57 cm D: 67 cm og vejer 18 kg.

Materiale: Kurv i rustfrit stål + stålstel

Frugtpresseren skal kobles til en udendørsvandhane, og trykket etableres ved hjælp af en gummibælg i hele pressens længde og hjælper til at få et stort udbytte ved presning af frugt, bær og visse grøntsager.

Processen er enkel og hurtig, og det lukkede system betyder, at vandet ikke kommer i kontakt med frugten og frugtsaften. Det anbefales at mose eller kværne frugten med en frugtmølle/frugtkværn, før du kommer den i vandtrykspressen.

Presseklædet lægges i pressen, så de pressede frugter ikke presses ud gennem hullerne i kurven.Ved presning lægges det knuste frugt rundt mellem gummibælgen og presseklædet, og det øverste aluminiums dæksel skrues fast. Vandhanen åbnes og der holdes øje - jo mere vand i gummibælgen, jo mere saft pibler ud af trådkurven.

Spørgsmål til produktet
© Bihuset. 2017-2024. Alle rettigheder forbeholdes